Wybierasz rozwiązanie IT? Poznaj 5 możliwości realizacji projektu.

Ready, set, go! Cześć! Trafiłeś na pierwszy wpis na moim blogu. Celem, jaki sobie postawiłem, jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz pomoc w dokonywaniu możliwie najlepszych decyzji dotyczących rozwiązań IT. Bez względu na to, czy planujesz modernizację infrastruktury, zmiany w obecnym środowisku czy po prostu interesujesz się technologiami ze świata IT, mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele wartościowych informacji.

A więc jakie masz możliwości?

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za zakupy lub wybór rozwiązań IT w swojej firmie to wiesz, że możliwości jest co najmniej kilka. Nie mam tu na myśli wyboru producenta rozwiązania, czy samego miejsca zakupu. Chodzi mi bardziej o ścieżki, jakimi do tego etapu można dotrzeć, mając (lub zyskując) wiedzę, jaka technologia będzie wyborem optymalnym. Oczywiście niektóre z nich wymagają większego zaangażowania nas samych, inne przenoszą odpowiedzialność na podmioty zewnętrzne. Przyjrzyjmy się więc 5 najpopularniejszym sposobom na realizację takiego zadania oraz czym charakteryzuje się każdy z nich.

1. Własna wiedza i/lub własnego zespołu

Bez wątpienia to właśnie z własnej wiedzy i doświadczenia najczęściej korzystamy podczas wyboru technologii dla naszej firmy. Przecież po to latami zbierałeś te cenne wartości sam lub, w obrębie swojego zespołu, aby wykorzystać je, gdy będą potrzebne. Nikt też nie zna Twojego środowiska oraz jego wymagań lepiej niż Ty sam. 

Samodzielność w analizie dostępnych rozwiązań, ich ocena oraz finalny wybór dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych projektów. 

Jeśli chodzi o te bardziej złożone, Twoja wiedza (choćby bardzo rozległa), może być jednak niewystarczająca. W dodatku, jeśli zarządzasz zespołem kilku lub kilkunastu osób, nie zawsze możesz mieć czas, żeby być na bieżąco w zakresie nowości ze świata IT.

2. Usługi integratora

Usługi oferowane przez integratorów są zazwyczaj kompleksowe. Zawierają one obsługę projektu od etapu wyboru rozwiązania IT poprzedzonego analizą wymagań, poprzez dostawę rozwiązania, jego wdrożenie, na utrzymaniu kończąc. W zakresie wyboru rozwiązania, dobry integrator ma do tego zadania dedykowany zespół inżynierów wsparcia sprzedaży. Zadaniem osoby na tym stanowisku oprócz dobrego poznania i zrozumienia stawianych wymagań, jest znajomości aktualnych rozwiązań oraz umiejętność ich optymalnego dopasowania do Twoich potrzeb. Oczywiście nawet najwięksi integratorzy nie mogą pozwolić sobie na oferowanie wszystkich dostępnych rozwiązań z obszaru danej technologii. Jest to bardzo trudne ze względu na ilość rozwiązań, wymogi partnerskie a przede wszystkim, utrzymywanie kompetencji na odpowiednio wysokim poziomie. Ważne zatem jest, aby w przypadku chęci skorzystania z usług integratora rozeznać się, jakie rozwiązania ma on w swoim portfolio, aby nie dopuścić do sytuacji, w której oferowane rozwiązanie będzie najlepszym… ale tylko z tych, jakie partner może zaoferować. 

3. Wsparcie producenta

Jeśli technologia jest zdefiniowana, a potrzebne jest jedynie wsparcie w wyborze modelu czy konkretnej wersji rozwiązania, zasięgnięcie opinii producenta może być dobrym pomysłem. Informacje będą pochodziły z bezpośredniego źródła, a w razie potrzeby opiekun po stronie producenta może skierować zapytanie do działu R&D. Niestety taki bezpośredni kontakt zazwyczaj dostępny jest jedynie dla większych klientów. Można oczywiście skorzystać z supportu producenta i tam skierować pytania lub wątpliwości natury technicznej, ale tutaj oczywiście niezbędny jest aktywny kontrakt serwisowy. Naturalnym jest także, że producent doradzi nam jedynie w zakresie rozwiązań, jakie posiada w jedynie swoim portfolio. Nie mniej warto mieć na uwadze, że taka możliwość istnieje.

4. Usługi konsultanta

Korzystanie z usług niezależnych konsultantów nie jest w naszym kraju popularną formą współpracy przy realizacji projektów IT, szczególnie tych zakupowych. Nie mniej, rozwiązanie to zyskuje na popularności z każdym rokiem. Dzieje się tak, ponieważ coraz większa ilość doświadczonych inżynierów, po zdobyciu wiedzy i doświadczenia decyduje się pracować na własny rachunek.

Wysokie kompetencje konsultantów oraz ich brak zobowiązań wobec konkretnych dostawców, doceniane są przez klientów decydujących się na ich niezależne wsparcie.

Usługi niezależnych konsultantów oprócz szeroko pojętego “enterprise” są szczególnie przydatne w sektorze publicznym. Konsultant pomaga określić realne potrzeby i opisać je w formalnych dokumentach przetargowych wspomagając transparentność całego procesu. Podobnie jak w przypadku usług integratora, zakres rozwiązań czy technologii, w ramach których konsultant może być pomocny, także jest ograniczony. Na szczęście, jest on zazwyczaj jasno sprecyzowany.

5. Informacje z portali, blogów, YouTube, forów czy grup SM

Sytuacja, w której przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej wyboru rozwiązania aktualizujemy swoją wiedzę, korzystając z dobrodziejstw Internetu, jest dość powszechna. Bez względu na to, czy zdobywamy potrzebne nam informacje poprzez zadawanie konkretnych pytań, czy bazujemy na już gotowych treściach, warto korzystać z wiedzy i doświadczeń innych. Krok ten jest niejako uzupełnieniem punktu nr. 1 na mojej liście, jednak wiem, że są osoby, które bez przekonania patrzą na treści online. Oczywiście jest w tym nieco racji, bo w Internecie każdy może napisać niemal wszystko i praktycznie zerową odpowiedzialnością. Na szczęście coraz łatwiej jest rozróżnić źródła merytoryczne i wartościowe, od pozostałych.

Nie ma jednej recepty na wszystko…

Choć mój wpis miał na celu przedstawienie jedynie możliwości, z jakich możesz korzystać przy wyborze rozwiązania IT, pokazał także zalety oraz nieco słabsze strony każdej z nich. Moje wieloletnie doświadczenie oraz obserwacje rynku pokazują, że rzadko proces wyboru technologii realizowany jest tylko w jeden, określony sposób. Zazwyczaj jest to swego rodzaju połączenie kilku, a nawet wszystkich z przedstawionych metod. Wszystko zależy od tego, jak dany sposób wpisze się w potrzeby procesu zakupowego, za który jesteś odpowiedzialny oraz od stopnia jego złożoności. Podsumowując, możemy chyba dojść do wniosku, że to właśnie świadomość czym każdy z przytoczonych dziś przykładów się charakteryzuje, jest kluczem do ich optymalnego wykorzystania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *