Niedawno trafił do mnie na testy Router Synology RT6600ax i to właśnie jemu przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie. Oprócz omówienia parametrów technicznych oraz budowy routera, przedstawię kilka najciekawszych funkcjonalnościach, jakie w nim znalazłem.
Nie zabraknie też podstawowej, jak i nieco bardziej zaawansowanej konfiguracji oraz małego testu sieci bezprzewodowej. Pokażę również jak w łatwy sposób zabezpieczyć domową sieć, aby ograniczyć jej młodszym użytkownikom dostęp do nieodpowiednich treści w Internecie.
Podpowiem także dla kogo router od Synology będzie optymalnym wyborem, oraz wskażę co pozytywnie mnie zaskoczyło, oraz czego mi zabrakło.
Parametry techniczne i budowa routera Synology RT6600ax
Pierwsze co rzuca się w oczy, a raczej w rękę to to, że router jest dość masywny. Widać, że za wagą stoi całkiem spory kawał elektroniki. Po rozłożeniu anten, to oczywiście one wysuwają się na pierwszy plan. Jest kwestia gustu, ale ja osobiście nie jestem fanem takiego pajęczego, a zarazem agresywnego wyglądu.

Jeśli chodzi o anteny, to mamy ich łącznie 6. Cztery z nich odpowiadają za radio, a w zasadzie radia działające w pełnym paśmie 5 Ghz, a dwie po bokach obsługują częstotliwość 2.4 Ghz. Wg. parametrów łączna przepustowość dla wszystkich pasm sięga 6600 Mb/s.
Niestety anten nie możemy zdemontować ani zamienić na inne, co zaliczam jako mały minus. Mały, bo zapewne dla 99% użytkowników nie będzie miało to znaczenia.
Od frontu duża część obudowy jest ażurowa, co na pewno pomaga w odprowadzaniu temperatury z prawie 2 Ghz, czterordzeniowego procesora. Dla tych którzy lubią specyfikacje dodam, że router ma 1 GB pamięci RAM i 4 GB pamięci na dane.
W przedniej części górnej obudowy znajdziemy też diody, które informują o działaniu (lub nie) najważniejszych komponentów routera.
Najciekawsze czeka nas jednak z tyłu i jest tu coś, o czym nie wiedziałem, a co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, a więc interfejs 2,5 Gb/s, który może działać zarówno jako port LAN, jak i drugi port WAN.

Jednym z jego zastosowań może być podłączenie tam NAS’a posiadającego interfejs o takiej, lub wyższej przepustowości. Nie ma co ukrywać, ale połączenie 1 Gb/s, było często wąskim gardłem.
Drugim zastosowaniem może być łącze Internetowe powyżej 1 Gbs/ i choć wiem, że jest to u nas jeszcze rzadkość, szczególnie w obszarze Internetu dla domu, to pojawiają się już oferty z takim dostępem.
Pozostałe elementy, to już standard, a więc dedykowany port WAN, łącznie 4 porty LAN, włącznik, przycisk reset i gniazdo zasilacza.
Uruchomienie i podstawowa konfiguracja RT6600ax
Uruchomienie i podstawowa konfiguracja Routera Synology są dość proste. Standardowo należało określić nazwę konta administratora oraz zdefiniować hasło.
Kolejnym krokiem była konfiguracja podstawowej sieci Wi-Fi poprzez nadanie jej nazwy, czyli tzw. SSID, hasła oraz określenie lokalizacji. Poprawna lokalizacja jest o tyle istotna, iż router na jej podstawie reguluje dostępny zakres radia i kanałów sieci bezprzewodowej, aby te były zgodne z przepisami w danym kraju.

W jednym z ostatnich kroków należało zdecydować, czy konfigurowane urządzenie ma pełnić rolę samodzielnego routera, czy pracować jako jednostka w trybie mesh, dzięki której możemy wzmocnić, a w zasadzie powielić sygnał naszej sieci bezprzewodowej.
W ostatnim kroku wybieramy opcję przydzielania nam adresu IP przez dostawcę. Po zapisaniu wprowadzonych ustawień, urządzenie zapisuje konfigurację i po chwili możemy zalogować się określonymi wcześniej loginem i hasłem.
W tym miejscu od razu zalecam sprawdzić, czy są dostępne aktualizacje dla naszego routera, a jeśli tak, to oczywiście je pobrać i zainstalować.
Router RT6600ax – Konfiguracja sieci
Możemy utworzyć 5 oddzielnych sieci oraz ustawić odpowiednie reguły w komunikacji między nimi i moim zdaniem taka ilość w zupełności wystarczy do zastosowań domowych lub w małym biurze. Nową sieć możemy utworzyć zarówno z pozycji Wi-Fi Connect, jak i z Centrum sieciowego. Przykładowo utworzę sieć na potrzeby moich domowych urządzeń IoT. Oprócz nazwy sieci i adresacji przydzielamy oczywiście identyfikator VLAN. Nowo tworzona sieć ma domyślnie włączoną izolację. Oznacza to tyle, że urządzenia z tej sieci nie będą komunikowały się z tymi w pozostałych sieciach i na odwrót.

Jeśli będziemy mieli potrzebę przepuszczenia ruchu między podsieciami, lub pomiędzy konkretnymi urządzeniami, odpowiednie reguły możemy zdefiniować na wbudowanym w router firewallu.
Wracając do konfiguracji nowej sieci, to w kolejnym kroku możemy przypisać jej konkretne interfejsy, oraz oczywiście określić SSID i hasło, jeśli tworzona sieć ma być również rozgłaszana drogą bezprzewodową.
Będąc przy sieci nie mogę nie wspomnieć o możliwości konfiguracji 2 portów WAN, a więc podłączenia 2 dostawców Internetu. Dwa łącza możemy wykorzystywać równolegle, a nasz ruch będzie balansowany między nimi, jak i w konfiguracji, gdy drugie łącze będzie traktowane jako zapasowe, które uruchomi się w momencie awarii tego pierwszego. Jest to oczywiście opcja dla bardziej wymagających użytkowników lub małych firm, nie mniej warto warto podkreślić, że taka funkcjonalność istnieje.
Tutaj jeszcze jedna, bardzo fajna opcja. Jako łącze zapasowe, możemy wykorzystać naszego smartphone’a.

Wystarczy podłączyć telefon do portu USB urządzenia, w telefonie włączyć opcję routera USB w ustawieniach połączeń, i gotowe. Router bez problemu wykrył mojego starego samsunga, a w zakładce Smart WAN możemy wybrać takie połączenie jako zapasowe dla naszej sieci.
Jak dla mnie super sprawa!
Synology Safe Access
Jedną z funkcjonalności routera Synology RT6600ax, która szczególnie mi się spodobała jest Safe Access. Pozwala na utworzenie profili, dzięki którym będziemy mogli określić reguły dla poszczególnych urządzeń, jak i dla całych sieci. Będzie to szczególnie przydatna opcja dla rodziców, którzy chcieliby kontrolować to, do czego ich pociechy mogą mieć dostęp ze swoich komputerów, czy smartfonów, a przede wszystkim, do jakich treści dostępu mieć nie powinny.
Konfiguracja profilu jest bardzo prosta. Określamy użytkownika, wybieramy jego urządzenie, a następnie tworzymy odpowiednie reguły. Jako pierwszy włączamy filtr sieciowy i wybieramy jego przeznaczenie. Oczywiście możemy tworzyć własne filtry, lub edytować te obecne. Edytując możemy określić konkretne kategorie, jak i zdefiniować adresy, które będą blokowane, lub te, do których dostęp będzie możliwy.

Sprawdziłem, czy z przypisanego adresu można dostać się do jednego z serwisów dla dorosłych i blokada zadziałała bardzo dobrze, a router to zaraportował.
Drugą ciekawą opcją jest Safe Search, która pozwala wykluczyć w popularnych wyszukiwarkach, wyniki wskazujące na nieodpowiednie treści. Dodatkowo możemy nałożyć limit czasu na korzystanie z sieci lub określić harmonogram, kiedy korzystanie z Internetu będzie możliwe.
Profil z takimi samymi regułami możemy też utworzyć dla konkretnej sieci. Będzie miało to szczególne zastosowanie np. dla sieci gościnnej, lub gdy utworzymy dedykowaną sieć dla naszych dzieci. Wtedy nie trzeba definiować reguł dla konkretnych urządzeń, a dać dostęp jedynie do tak zabezpieczonej sieci.
Test sieci Wi-Fi routera Synology
Nie jestem zwolennikiem surowych testów i zdecydowanie wolę porównania, dlatego wykonam parę prostych pomiarów działającego w moim mieszkaniu punktu dostępowego Cisco 1815i i porównam z wynikami routera Synology. Na początek sprawdźmy, jakie parametry sygnału oraz przepustowości zapewnią urządzenia, gdy telefon z testową aplikacją umieszczę bezpośrednio obok źródła.

Jeśli chodzi o sieć generowaną przez Access Point Cisco, bezpośrednio przy urządzeniu mamy sygnał na poziomie -40 dBm oraz prędkość szacowaną na 866 Mb/s. Dla porównania sieć z Routera Synology to -28 dBm i również 866 Mb/s. Możliwe, że nie jest to max. przepustowość radia jakie urządzenia oferują, a np. przepustowość mojego łącza.
Sprawdźmy jak wypadną pomiary w najdalszym od urządzeń punkcie mojego mieszkania. Cisco to -69 dBm mocy sygnału oraz 390 Mb/s prędkości, a Synology to -68 dBm mocy i okolice 292 Mb/s prędkości. Mamy więc lekką przewagę dla Cisco.
Ostatnim testem było wyjście na korytarz aby sprawdzić nie tyle moc i przepustowość, co przekonać się dla której sieci w praktyce szybciej stracę zasięg. W tym miejscu miałem w miarę stabilny zasięg i wyniki na poziomie -88 dBm i 40 Mb/s dla Cisco.

Jeśli chodzi o sieć Synology, przyznam, że musiałem stanąć nieco bliżej aby mieć połączenie i tu wyniki są na poziomie -84 dBm i 30 Mb/s
Jak zatem należy odczytać te wyniki dla testowanego routera? Moim zdaniem bardzo dobrze. Mimo lekkiej przewagi punktu dostępowego Cisco musimy mieć na uwadze, że jest to urządzenie klasy enterprise. Co prawda jedno z mniejszych, ale jednak.
Trzeba mieć też pamiętać, że 1815 od Cisco to sprzęt dedykowany do sieci bezprzewodowej, a nasz Synology jest urządzeniem all-in-one, które oprócz punktu dostępowego, jest też routerem, switchem, firewallem oraz zapewnia wiele innych możliwości.
Router Synology jako serwer NAS
Zabawę zaczynamy od podłączenia zewnętrznego dysku do portu USB routera. Jeśli dysk nie wymaga formatowania, pojawi nam się w module Przechowywanie, gdzie znajdziemy podstawowe informacje oraz będziemy mogli założyć folder współdzielony. Jak dla mnie ciekawą opcją jest też możliwość konfiguracji Time Machine na backupy z Mac’a. Oczywiście jest to ciekawostka dla tych, którzy nie posiadają dedykowanego NAS’a, a chcieliby w jakiś sposób zabezpieczyć swoje dane.

Generalnie możliwość podłączenia dysku USB, a przede wszystkim prostota i brak problemów przy tym, są dla mnie kolejnym plusem dla tego routera.
Synology RT6600ax – dla kogo?
Router Synology RT6600ax będzie mega ciekawą opcją dla bardziej wymagających użytkowników, którzy oprócz dużej wydajności, szybkiego Wi-Fi, wykorzystania interfejsu 2,5 Gb/s, czy zapasowego łącza, docenią stabilność działania, łatwość konfiguracji oraz częste aktualizacje.

Na mały minus zaliczyłbym brak standardu Wi-Fi 6e, anteny których nie można odczepić, czy brak drugiego portu USB, jednak dla mnie osobiście możliwość podłączenia do routera dysku i wykorzystanie go jako NAS’a, pakiet Safe Access, czy ogólnie łatwa i intuicyjna konfiguracja niemal każdego elementu, zdecydowanie rekompensują wspomniane niedociągnięcia.
