Kariera w IT: Na czym polega praca konsultanta IT i jak nim zostać?

Kariera konsultanta IT w różnych raportach wymieniana jest jako jedna z najbardziej przyszłościowych specjalizacji w obszarze IT. Czy takie prognozy są uzasadnione? Czym charakteryzuje się praca konsultanta IT i jakie wymagania należy spełnić, aby takim konsultantem zostać?

Odsłuchaj odcinek w formie audio:

Subskrybuj i słuchaj podcastu „Więcej niż IT” swojej ulubionej aplikacji:

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsDeezerPodcast Addict

Co to jest konsulting IT?

Podobnie jak w przypadku innych branż, konsulting w obszarze technologii IT jest pojęciem bardzo szerokim. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszym, o którym opowiem nieco więcej przy okazji przedstawienia wymagań, jakie dobry konsultant musi spełniać, jest duża rozbieżność technologii, jakimi konsultant IT może się zajmować. Drugą przyczyną wpływającą na trudność sztywnego zdefiniowania roli konsultanta IT, jest różnorodność obszarów biznesowych, w jakich konsultant może być potrzebny.

Obszary, w których konsultanci IT są najczęściej poszukiwani:

  • Doradztwo w obszarze doboru technologii lub rozwiązań IT. Bez względu, czy jest to oprogramowanie, sprzęt czy całe środowiska IT, rola konsultanta IT może być kluczowa.
  • Konsultacje w zakresie usprawnienia procesów biznesowych powiązanych z technologiami IT. Dobra analiza zebranych informacji może pokazać, że główne problemy zlokalizowane są zupełnie gdzie indziej, niż początkowo zakładano. Oczywiście powinna za tym iść propozycja odpowiedniego rozwiązania tych problemów.
  • Usługi wdrożeniowe, audyty czy udział w projektowaniu rozwiązań. Wynika to z faktu, że konsultantami IT są zazwyczaj osoby o dużych kompetencjach i doświadczeniu.

Jak zostać konsultantem IT?

Dwa kluczowe obszary kompetencyjne, jakie wymagane są od konsultanta IT to odpowiednie doświadczenie techniczne oraz zestaw umiejętności miękkich.

Warunek pierwszy, a więc  odpowiedni poziom wiedzy technicznej i zorientowanie na konkretne technologie, wynikają wprost z obszaru, w jakim konsultant ma działać. Specjalizacja w tym przypadku jest istotna, ponieważ obecne zróżnicowanie technologii jest ogromne. Kluczowe w tym przypadku jest odpowiednie doświadczenie praktyczne. To właśnie doświadczenie buduje swego rodzaju wyobraźnię, która pozwala poruszać się również w mniej znanych obszarach technologii.

Jeśli chodzi o drugi zbiór, a więc umiejętności miękkie, te są nieco bardziej uniwersalne. Ważne są wszystkie obszary związane z dobrą komunikacją. Tutaj szczególnie istotna jest umiejętność uważnego słuchania i wyłapywania najważniejszych informacji. Oczywiście ważne są również cechy takie jak cierpliwość, ogólna empatia czy umiejętności potrzebne do sprawnego prowadzenia spotkań konsultacyjnych. Najważniejszą umiejętnością jest tzw. zorientowanie na potrzeby klienta.

Jak zdobyć doświadczenie jako konsultant IT?

Niestety zła wiadomość jest taka, że nie ma tutaj drogi na skróty. Zazwyczaj karierę konsultanta IT zaczynamy na mniej wymagających stanowiskach technicznych, zdobywając wiedzę i doświadczenie stricte inżynierskie. Później, jeśli oczywiście mamy ku temu predyspozycje dochodzi rozwój tych umiejętności miękkich i ich odpowiednie łączenie z doświadczeniem technicznym.

W większości przypadków doświadczenie zdobywamy w pracy w mniejszej lub większej firmie. Dopiero później na bazie zdobytej praktyki możemy zdecydować, czy będziemy działać jako freelancer, czy wykonywać usługi dla kogoś. Możliwości jest całkiem dużo, ale trudno będzie rozpocząć pracę jako konsultant, od razu działając na własny rachunek.

Przyszłość konsultingu IT

Precyzyjne określanie co wydarzy się w przyszłości, nie ma większego sensu, bo po prostu tego nie wiemy. Drugą kwestią jest fakt, że pojęcie konsultingu w IT jest na tyle szerokie, że trudno generalizować.
W internecie dostępnych jest wiele artykułów i prognoz, w których przeczytać możemy, że konsulting IT będzie się rozwijał.  Gdy jednak się im przyjrzymy, zauważyć można, że są one bardzo ogólne. 

Znając jednak definicję i wymagania, jakie konsultant IT powinien spełniać oraz biorąc pod uwagę przewidywania dotyczące rynku pracy, można wyciągnąć własne wnioski. Na stronie willrobotstakemyjob.com właśnie zawód programisty wymieniany jest jako jeden z najbardziej zagrożonych w przyszłości. Oczywiście chodzi o zastępowanie niektórych obszarów przez sztuczną inteligencję. Pewnie nie nastąpi to zbyt szybko, ale już dziś możemy wykonać pewne prace bez wiedzy programistycznej za pomocą narzędzi no-code.

Jak to się ma do pracy konsultanta IT? Po pierwsze trudno sobie wyobrazić aby, zadania doradcze, poprawę procesów IT czy wdrożenia, można było łatwo zautomatyzować. Po drugie, jeszcze ważniejsze pamiętajmy, że praca konsultanta to także odpowiedni zbiór umiejętności interpersonalnych, których tym bardziej nie da się w łatwy sposób zastąpić

Szukając informacji o tym, jakie umiejętności będą w przyszłości najbardziej cenione, trafiłem na artykuł na stronie światowego forum ekonomicznego, w którym wymienionych jest 10 umiejętności, które pożądane będą w roku 2025. Wśród nich są między innymi analityczne myślenie, umiejętność rozwiązania problemów, znajomość nowoczesnych technologii, ale także kreatywność, umiejętności socjalne czy taka umiejętność dopasowania się do różnych sytuacji. Mimo że są one dość ogólne, to w większości są to cechy, które dobry konsultant IT powinien posiadać.

Praca konsultanta IT – podsumowanie 

Jeśli chodzi o definicję konsultingu IT, można powiedzieć, że jest to zbiór specjalistycznych usług obejmujących: 

  • doradztwo np. w obszarze sprzętu lub, oprogramowania
  • wsparcie w zbudowaniu lub poprawie działania określonych procesów
  • specjalistyczne usługi projektowe, lub wdrożeniowe

W zakresie wymagań, jakie powinien spełniać dobry konsultant IT, ustaliliśmy, że oprócz niezbędnej wiedzy w obszarze danej technologi, kluczowe są również umiejętności miękkie, a najważniejszą z nich jest zorientowanie na potrzeby klienta. Próbując przewidzieć przyszłość pracy konsultanta IT, można dojść do wniosku, że wspomniana mieszanka umiejętności technicznych i miękkich będzie trudna do zastąpienia a cechy, jakimi konsultant powinien się wyróżniać, będą cenione przez najbliższe lata.

Obejrzyj pełny odcinek na YouTube:

 

 

1 komentarz do “Kariera w IT: Na czym polega praca konsultanta IT i jak nim zostać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *